Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
Like Tree101Likes

Wątek: Zmarł Gen. Tytus Krawczyc

 1. #1

  Dołączył
  Mar 2014

  Domyślnie Zmarł Gen. Tytus Krawczyc


  Polecamy

  Za altair.com.pl/

  "Tytus Krawczyc urodził się 5 października 1930 w Sielawiczach w dawnym powiecie słonimskim na Kresach Rzeczpospolitej w rodzinie inteligentów – wiejskich nauczycieli. W 1947 po raz pierwszy poleciał na pokładzie samolotu transportowego C-47 z ojcem – wojskowym, na promocję oficerską w dęblińskiej Szkole Orląt. Swoją lotniczą przygodę zaczął od kursu szybowcowego w Lisich Kątach. W 1948 był już ponownie w Dęblinie – tym razem jako kandydat na pilota wojskowego. Latał na Po-2, Jakach-11, -18 i Junakach-3. W 1950 ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą. Ojciec Krawczyca został w 1952 karnie zwolniony z wojska. Najprawdopodobniej z tego powodu młody, zdolny pilot służył długo w lotniczych jednostkach szkolnych, a nie liniowych.  W 1965 Krawczyc został dowódcą 61. pułku szkolno-bojowego w Nowym Mieście nad Pilicą, a w 1968 dowodził już legendarnym 2. pułkiem myśliwskim Kraków, stacjonującym w Goleniowie koło Szczecina, wyposażonym w MiGi-21, dostosowane do ataków bombami jądrowymi. Od 1970 dowodził 2. Brandenburską Dywizją Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego w Pile. W 1975 został zastępcą szefa Sztabu Wojsk Lotniczych, a potem zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych do spraw liniowych. W 1977 objął dowództwo 4. Pomorskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku.
  12 maja 1983 Krawczyc objął stanowisko dowódcy Wojsk Lotniczych. Pozostawał na nim do 4 września 1989, gdy skończył karierę lotniczą. Objął wówczas obowiązki attaché wojskowego i lotniczego ambasady RP w Budapeszcie. W 1993 odszedł w stan spoczynku.

  Gen. Krawczyc wylatał jako pilot 3520 godzin, w tym 1712 na samolotach odrzutowych. Legitymował się klasą mistrzowską pilota wojskowego. Po Limach-2, -5, -6bis pilotował niemal wszystkie wersje używanych w naszym lotnictwie myśliwców MiG-21 (oprócz bis). Był wybitnym, charyzmatycznym, szanowanym przez podwładnych i lubianym dowódcą. Generałem brygady został w 1980, generałem dywizji – w 1983. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim i Orderem Odrodzenia Polski.


  Prócz pasji lotniczej gen. Krawczyc miał także zamiłowania literackie. Miał typowy dla Kresowiaków talent gawędziarsko-narracyjny. Był członkiem Związku Literatów Polskich. Autor wydanej przez Agencję Lotniczą Altair w 2008 biograficznej książki Szczęście w chmurach
  Zmarł 24 stycznia 2020 roku."


  Pogrzeb odbył się 30 stycznia w Poznaniu.


  Wojsko odmówiło asysty honorowej.

  Ale Przyjaciele nie zawiedli.


  Blue sky Generale.
  Kazor likes this.

 2. #2
  Awatar Kazor

  Dołączył
  Sep 2008
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Michał Jasiewicz Zobacz posta
  Wojsko odmówiło asysty honorowej.
  "Bo komuch"...
  Żałosne, jak banda niedoklepanych polityków potrafi zdominować solidarność po fachu i szacunek dla kunsztu

 3. #3
  Awatar paulus76

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Oleśnicy

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Michał Jasiewicz Zobacz posta
  Wojsko odmówiło asysty honorowej.
  Cytat z facebookowej grupy Polscy piloci wojskowi:
  Donat Iwanicki: "Dziś rozmawiałem telefonicznie z panem gen. dyw. pil. Franciszkiem Maciołą Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z pogrzebem gen. dyw. pil. Tytusa Krawczyca. Władze stowarzyszenia, władze lotnicze i wojskowe wielokrotnie interweniowały w IPN, domagając się zgody na uhonorowania pogrzebu poprzez asystę honorową i przelot lotniczy. Prawdopodobnie główną przeszkodą zgodnie z przepisami było ukończenie przez pana generała „Woroszyłówki” w roku 1975 i w związku z tym podpisanie jakichś zobowiązań nieakceptowanych przez dzisiejszą rację stanu."
  Pozdrawiam - Paweł
  >> Lim przeleciał nad moją kołyską. I tak się zaczęło... >>

  Luftwaffe w Oels * Pokazy lotnicze 1945-1989 * Pocztówki lotnicze

 4. #4

  Dołączył
  Mar 2014

  Domyślnie

  "Władze stowarzyszenia, władze lotnicze i wojskowe wielokrotnie interweniowały w IPN, domagając się zgody na"

  Przepraszam wojsko. Nie zdawałem sobie sprawy, że dzisiaj wojsko musi pytać Ipn kogo i jak wolno im honorować.
  Miras_eM, myszygon and tango fox like this.

 5. #5
  Awatar Trooper85

  Dołączył
  Aug 2017
  Mieszka w
  Wrocław

  Domyślnie

  Znaczy IPN odmawia asysty wojskowej na pogrzebie zasłużonego żołnierza i lotnika, nie mogąc mu realnie niczego zarzucić, a tylko dlatego, że służba wypadła mu w czasach słusznie minionych.
  W tym samym czasie, ten sam IPN rozpływa się w zachwytach nad Brygadą Świętokrzyska, która poszła na otwartą kolaborację z hitlerowcami, a przed sowietami uciekła. I której członkowie mają na koncie donosy na gestapo oraz morderstwa, min. na członkach AK.
  I ten sam IPN dostanie w tym roku prawie 0,5mld PLN z budżetu.
  frik, andrew23, Valdi and 5 others like this.

 6. #6

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  ZRH

  Domyślnie

  Zasłużonego komu? Napisz precyzyjnie w czym jego zasługi a potem popytaj Duńczyków starszej daty czego obawiali sie w czasach słusznie minionych. Bredni o Brygadzie Świętokrzyskiej szkoda czasu by strzępić klawiaturę.

  Na szczęście czasy gdy komunistyczni generałowie byli chowani z honorami mamy juz za sobą.

  Zmarłemu zaś niech Najwyższy wybaczy winy.
  Jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie

 7. #7

  Dołączył
  Jun 2017

  Domyślnie

  spiggy, bardzo trudno się powstrzymać przed skomentowaniem Twojego wpisu, w rodzinie i wśród bliskich znajomych mając (niektórych już Ś.P.) świadków działalności Brygady Świętokrzyskiej. Ale co tam, żyj sobie nadal w tym czarno-białym świecie.

 8. #8
  Awatar Trooper85

  Dołączył
  Aug 2017
  Mieszka w
  Wrocław

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez spiggy Zobacz posta
  a potem popytaj Duńczyków starszej daty czego obawiali sie w czasach słusznie minionych
  Bo w razie W to tylko Układ Warszawski strzelałby z ostrej. Druga strona tylko kwiatki i cukierki.
  Mój rodzinny dom na ten przykład miałby wtedy spore szanse na odparowanie razem z zawartością.

  Cytat Zamieszczone przez spiggy Zobacz posta
  Na szczęście czasy gdy komunistyczni generałowie byli chowani z honorami mamy juz za sobą.
  Masz jakiś uniwersalny wzorzec, co między Odrą, a Bugiem w latach 1944-89 było komunistyczne, a co nie? Czy dobierasz sobie płynnie, w zależności jak potrzeba i jak jest wygodnie?

  Cytat Zamieszczone przez spiggy Zobacz posta
  Bredni o Brygadzie Świętokrzyskiej szkoda czasu by strzępić klawiaturę.
  Spoko, możesz napisać jak w cudowny sposób teleportowali się do Czechosłowacji, aby bohatersko wyzwolić obóz bez załogi już tydzień po tym, jak se Adolf głowę przewietrzył.
  Albo o tym, że wysoko w hierarchii BŚ wcale nie było iluś współpracowników Gestapo.
  Kazor, Pyro1, frik and 4 others like this.

 9. #9
  PeK
  PeK jest nieaktywny

  Dołączył
  Jan 2011

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez spiggy Zobacz posta
  Zmarłemu zaś niech Najwyższy wybaczy winy.
  Rozumiem, że jesteś na musiku, by reagować jak "naszych krytykują". Ale jeśli już odwołujesz się do Najwyższego, to rób to przynajmniej po chrześcijańsku coby się nie ośmieszyć.

  Piotr
  Pyro1 and Michał Jasiewicz like this.

 10. #10
  Awatar Kazor

  Dołączył
  Sep 2008
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Co by nie było, jeśli, powiedzmy, towarzysze broni, również z niezależnego w miarę Stowarzyszenia, doceniają człowieka za zwykłe bycie dobrym żołnierzem w tamtych niejednoznacznych czasach, to jest to żenujące, gdy współcześni politykierzy robią problem z uznaniem szacunku do służby.
  Zwłaszcza, że większość z nich ja oceniam za ludzi tak miękkich, że w tamtych czasach, gdybym mógł to bym się założył o gruby hajs, byliby najwierniejszymi sługami ZSRR.
  A co do wzmianki kolegi paulusa76, nie wiem co ma IPN do asysty wojskowej, ale sam IPN też ma niejedno na sumieniu w ostatnich 30 latach naszej historii.
  mcxmcx, Radek 75, myszygon and 2 others like this.

 11. #11

  Dołączył
  Feb 2011

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez PeK Zobacz posta
  Rozumiem, że jesteś na musiku, by reagować jak "naszych krytykują". Ale jeśli już odwołujesz się do Najwyższego, to rób to przynajmniej po chrześcijańsku coby się nie ośmieszyć.

  Piotr
  To już tak jest, że o swoim umiłowaniu polskości zapewniają ci, którzy mają nierozwiązywalne kłopoty z posługiwaniem się poprawną polszczyzną, o wartościach chrześcijańskich wspomina się głosząc abominacyjne niegodziwości, a patriotyzm najłatwiej kultywuje się z dala od Polski. O ścisłym związku ze zdrowym rozsądkiem zapewniają ci, którzy plotą najokrutniejsze głupoty, a o niewprowadzanie polityki na forum apelują partyjni hunwejbini. Czego nie rozumiesz?
  Kazor, witek_s, Chandler and 3 others like this.

 12. #12

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  ZRH

  Domyślnie

  Jak was uczono historii...
  Doktryna „obronna” Układu Warszawskiego w skrócie Miru mir polegała w skrócie - na rozkaz Moskwy czołgi miały dojechać w ciagu 100 godzin do Atlantyku. LWP miały zająć Danię na ten sam prikaz. W ramach uderzenia odwetowego amerykańska broń A robi z terenu Polski nuklearna pustynię.

  Mala próbkę „pokojowych” działań bratnich armii mozna bylo zobaczyc w 1956 na Węgrzech oraz w 1968 w Czechosłowacji. W 1981 Iwan juz do Polski wkroczyć sie nie odważył choc generalicja LWP az przebierała nogami.
  Dziękuję za uwagę.
  Jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie

 13. #13

  Dołączył
  Feb 2011

  Domyślnie

  Każdy niestety ma w rodzinie takiego wuja, który na wszelkich imprezach familijnych, nieważne na trzeźwo, czy po pijaku, zaczyna coś pieprzyć bez sensu i związku z czymkolwiek. Ot, ma po prostu takie rekurencyjne obsesje, którymi musi się podzielić z otoczeniem. Zazwyczaj także wuj uważa siebie za osobę szczególnie dowcipną, ponadprzeciętnie oczytaną i wybitnie erudycyjną, a nadto jeszcze kocha brzmienie swego głosu. Można wujowi cierpliwie i syntonicznie tłumaczyć, można go ofuknąć żeby nie bredził, można zmienić temat - ale to i tak nie pomaga, bo przychodzą następne chrzciny czy stypa i wuj znów swoje: tak samo i to samo. Moja strategia przetrwalnikowa jest taka, że siadam jak najdalej od wuja, unikam kontaktu wzrokowego i jakiegokolwiek innego. Co PT Koleżeństwu serdecznie polecam.
  Zulu, Pyro1, solti and 1 others like this.

 14. #14

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  ZRH

  Domyślnie

  Rzumiem @babilas miales nieodparta potrzebe opowiedziem nam o swojej rodzinie, rozumiem twoja traume i wspolczuje. Gdybys jednak zmienil zdanie to popros moderatora o skasowanie swego wpisu bo wnosi tyle co nic do tego watku.
  Jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie

 15. #15
  CRC
  CRC jest nieaktywny
  Awatar CRC

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  urodzony na Rakowcu

  Domyślnie

  Panowie miejcie umiar. Ścibora zamordowali i nawet nie wiadomo gdzie złożyli. Mordowanym żołnierzom odcinali głowy aby uniemożliwić identyfikację. Ukarali kogoś kto zabijał bezpośrednio i pośrednio w 1970? Służył zbrodniczej władzy byle kto generałem nie zostawał brak asysty to żadna kara.
  spiggy and T0pek like this.

 16. #16

  Dołączył
  Jan 2017

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez CRC Zobacz posta
  Panowie miejcie umiar. Ścibora zamordowali i nawet nie wiadomo gdzie złożyli. Mordowanym żołnierzom odcinali głowy aby uniemożliwić identyfikację. Ukarali kogoś kto zabijał bezpośrednio i pośrednio w 1970? Służył zbrodniczej władzy byle kto generałem nie zostawał brak asysty to żadna kara.
  Kolega CRC i Spiggy, co panowie powiedzą na temat działalności polskich wojsk okupacyjnych w Afganistanie i Iraku?


  Skoro odmawiacie dobrego słowa dla człowieka który służył legalnej polskiej władzy, to dalej różni szorujcie w mule i pogdybajcie jak ukarac aktualne polskie wojsko w misjach okupacyjnych.

  Śmiało
  Pyro1 and Michał Jasiewicz like this.

 17. #17
  CRC
  CRC jest nieaktywny
  Awatar CRC

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  urodzony na Rakowcu

  Domyślnie

  Nic i nie brnij bo nie ma czego bronić. Dobry chłop tylko na żołdzie u zbrodniarzy. Miał wybor
  T0pek likes this.

 18. #18
  Awatar Kazor

  Dołączył
  Sep 2008
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez CRC Zobacz posta
  Dobry chłop tylko na żołdzie u zbrodniarzy. Miał wybor
  Rozumiem, że każdy w PRL, kto miał stanowisko wyższe niż brygadzista, służył zbrodniarzom?

 19. #19

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Poznań / Darłowo

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez CRC Zobacz posta
  Panowie miejcie umiar. Ścibora zamordowali i nawet nie wiadomo gdzie złożyli. Mordowanym żołnierzom odcinali głowy aby uniemożliwić identyfikację. Ukarali kogoś kto zabijał bezpośrednio i pośrednio w 1970? Służył zbrodniczej władzy byle kto generałem nie zostawał brak asysty to żadna kara.
  Miałem się nie odzywać , ale trudno. Uogólnianie jest takie wspaniałe. To bawmy się dalej. ś.p. gen. Stanisław Skalski. Według tego wspólnego mianownika to też "komunistyczny" generał i przysięgał wierność LWP. Nawet wiki podaje m.in. że to pilot Ludowego Wojska Polskiego.
  To co, teraz wymyślmy wyjątek od reguły o służbie zbrodniczym władzom.

 20. #20

  Dołączył
  Jul 2014
  Mieszka w
  Sopot

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez spiggy Zobacz posta
  Bredni o Brygadzie Świętokrzyskiej szkoda czasu by strzępić klawiaturę.
  Czytałeś książkę Friedla?
  Mój skromny blog o pomorskich militariach i nie tylko
  http://odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

  Portal historyczny
  http://wiekdwudziesty.pl

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •