Zobacz kanał RSS

myFTO.net - Dobra Szkoła Latania

HSI i LogBook w komórce

Oceń wpis
przez w dniu 07-08-2009 o 15:15 (3631 Odsłon)
Telefony komórkowe coraz częściej w standardzie wyposażane są w odbiorniki sygnału GPS, rzeczą naturalną i kwestią czasu jest pojawienie się tych urządzeń w lotnictwie. Latając samolotami GA zastanawiałem się nad możliwością wykorzystania zwykłej komórki do jakiegoś pożytecznego zadania.

Wskaźnik HSI na ekranie twojego telefonu
W pierwszym etapie stworzyłem aplikację symulującą wskaźnik HSI (Horizontal Situation Indicator - połączenie wskaźnika żyrobusowi i CDI). Jako punkt odniesienia wykorzystałem nawigacyjną bazę danych, która zawiera pomoce radionawigacyjne, punkty VFR, fiksy nawigacyjne oraz lotniska na terenie polski. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie lotu nie tylko według standardowuch pomocy roadionawigacyjnych, ale w odniesniu do dowolnego punktu umieszczonego w bazie danych. Aplikacja pracuje z telefonem komórkowym wykorzystującym wbudowany lub zewnętrzny modułu GPS, wymaga obsługi JAVA (tak samo jag gry) co jest naturalnym środowiskiem dla popularnych telefonów wszystkich praktycznie marek (Nokia, Ericsson) z wyłączeniem tych, które oparte są na systemie Windows Mobile (Samsung Omnia, HP iPAQ).



FMS w kieszeni? czy to możliwe?
Tak, przy dzisiejszych technologiach granice wyznacza właściwie tylko nasza wyobraźnia. Po przetestowaniu działania programu szybko doszedłem do wniosku, że brakuje mi w nim jeszcze kilku funkcji, które z pewnością ułatwią życie. Zainspirowany systemami FMS (Flight Management System) wykorzystywanymi w samolotach komunikacyjnych dodałem do aplikacji wizualizację trasy lotu wyświetlając ją jako tło do wspomnianego wskaźnika HSI, podobnie jak to się odbywa w zintegrowanych systemach zarządzania lotem klasy FMS.

Wyświetlanie informacji o trasie jest zautomatyzowane, po minięciu punktu docelowego aplikacja przełącza się na kolejny zdefiniowany w planie lotu punkt wyswietlając aktualne informacje o nim, takie jak: nazwa, odległość (NM) oraz obliczony na tą chwię czas dolotu do punktu. Trasy można zapisywać w pamięci telefonu wykorzystując je później do kolejnych lotów.

Książka lotów bez długopisu?
Do komórki wpisujemy wiele informacji, dlaczego by nie wpisywać do niej lotów, albo lepiej niech sama je zapisuje. W kolejnym kroku wyposażyłem aplikację w funkcję automatycznego zapisu lotu. Dzięki niej twoja komórka automatycznie zarejestruje miejsce startów i lądowań, ich daty i czasy. W oparciu o te informacje możesz spokojnie uzupełnić dokumentację lotu bez odkopywania chronometraży.



Google są wszędzie...
To fakt, zatem postanowiłem to wykorzystać dla dobra lotnictwa integrując moją aplikację z dwoma darmowymi usługami, "Google Maps" oraz "Pokaż gdzie jesteś".

Pierwsza funkcja pozwala wygenerować plik zgodny ze standardem "Google Maps", który przesyłany jest automatycznie do serwera Google, dzięki czemu można zobrazować lot, zarówno trasę jak i wysokość, przy pomocy popularnej przeglądarki map "Google Earth". Szybko zorientowałem się, że to świetne narzędzie dla instruktora, można bowiem przeprowadzić z uczniem całą analizę lotu, dodatkowo uczeń zaopatrzony w link może sam powrócić do tematu na ekranie własnego monitora w zaciszu swojego domu.



Funkcja "Pokaż gdzie jesteś" to przejście na najwyższy poziom funkcjonalności, pozwala ona na zdalne monitorowanie przebiegu lotu z wykorzystaniem programu "Google Earth". Uruchomienie aplikacji w tym trybie spowoduje, że telefon będzie transmitował pozycję i wysokość samolotu prosto do serwera "Google Maps" za pośrednictwem połączenia internetowego realizowanego przez sieć GSM. Jedyną wadą tego rozwiązania może być brak zasięgu GSM w niekrórych obszarach, wtedy połączenie z internetem jak i przesyłanie informacji o pozycji nie są możliwe.



Należy się również liczyć z kosztami połaczenia internetowego przez komórkę. Ilość danych jaka jest przesyłana jest znikoma i nie przekracza średnio 20 kB na godzinę zatem koszt nie jest wysoki, często usługa połączenia z internetem ma charakter opłaty stałej więc warto skorzystać!

Latając ostatnio z pewną szkolącą się do licencji CPL sympatyczną stewardesą z linii Norvegian, zarejestrowałem kilka lotów, których wizualizację możecie zobaczyć w tym poście.

Do zainstalowania wystarczy "wrzucić" plik dowolna metodą do telefonu i uruchomić instalację. Najprostszym sposobem jest ściągnięcie pliku "jar" na komputer i wysłanie go przez bluetooth do aparatu.

W celu pobrania aplikacji zapraszam na stronę aplikacji

Umieść "HSI i LogBook w komórce" do Facebook Umieść "HSI i LogBook w komórce" do Google

Updated 10-08-2009 at 14:46 by meschiash

Kategorie
Oprogramowanie

Komentarzy

  1. Awatar surf_star
    • |
    • permalink
    Dlaczego program jest już niedostępny?