Zobacz kanał RSS

Co piszczy u meschiasha ?

Gniot, hejt i challenge jako druga strona medalu naszej galerii

Oceń wpis
przez w dniu 30-04-2017 o 20:34 (7677 Odsłon)

Gniot, hejt i challenge jako druga strona medalu naszej galerii


Co jakiś czas w każdej galerii przejdzie jakieś kontrowersyjne zdjęcie. Niezależnie czy jest to lotnictwo.net.pl, skrzydla.org, jetphotos.net, airliners.net, airplane-pictures.net, epwa.pl, czy jakakolwiek inna galeria, to zawsze przez różne czynniki, najczęściej ludzkie, smyknie się zdjęcie, które już z daleka wygląda na gniota (potocznie: słabe lub katastrofalnie słabe zdjęcie). A z bliska, to już lepiej nie mówić. Ale ok, przeszło to niech zostanie. Traktujemy to jako zabawę, hobby i jeśli powiedziało się A, to trzeba wymawiać dalej kolejne litery alfabetu aż do Z.
Tak było również ostatnio i to przez zupełny przypadek. Do galerii trafiła fotka C17 z EPPO. Przez błędny reg weszła w sprawdzanie danych, czyli panel gdzie senior screener ustala poprawność danych umieszczonych przez autora. Ze względu na fakt, że to C17, postanowiłem nie odrzucać zdjęcia za złe dane (standardowa procedura), tylko ręcznie podmieniłem w bazie dane, na te, które były nam znane (dodam, że regi USAF są dość skomplikowane i nie są umieszczone wprost na statku powietrznym). Niestety robiłem to od strony bazy danych, a nie naszego interfejsu i zdjęcie uzyskało status aktywne. Ok, mój błąd, ale przecież przez to nie będę kasował tej fotki.
Niewiele czasu minęło i pojawił się hejt. Jak zwykle lincz na galerii został wydany przy pomocy Facebook. Tym razem pojawił się post w grupie Samoloty Pasja Nasza (bardzo fajne miejsce), który wytykał nie tylko nasz błąd, ale również opisywał nieprawdziwe fakty z życia naszego serwisu.

blogs/meschiash/attachments/4390-gniot_hejt_i_challenge_jako_druga_strona_medalu_naszej_galerii-zrzut_ekranu_2017_04_30_o_18.36.58.jpg

Gdyby dyskusja była merytoryczna i odnosiła się wyłącznie do tego zdjęcia, to byśmy przyznali rację i spuścili uszy po sobie. Każdemu się może zdarzyć. Niestety jak to zwykle bywa, zostaliśmy posądzeni o kolesiostwo, przyznawanie specjalnych for i zasad grupom spotterskim i ogólnie przyjętemu kółku wzajemnej adoracji. Szkoda, że taką tematykę podnoszą zazwyczaj te same osoby, oraz ktoś kto nie ma pojęcia jak wygląda serwis od środka.
Nic nie dały próby tłumaczenia i opisywania działania naszego systemu, pomimo iż w dyskusję włączyło się wielu screenerów. Pojawiały się również inne głosy w dyskusji.

Widząc brak światła w tunelu zaproponowałem zupełnie offroadowe i niestandardowe rozwiązanie. Aby zakończyć temat pomówień zaproponowałem wszystkim, którzy prowadzili ze mną dyskusję (zarówno głosy przeciw i za), aby na 24h stali się screenerami naszej galerii:

Nazwa: Zrzut ekranu 2017-04-30 o 19.15.07.png
Wyświetleń: 858
Rozmiar: 54.2 KB

Ta propozycja miała spowodować finalne ucięcie dyskusji na temat kolesiostwa i nierównego traktowania. Liczyłem również na to, że to działanie pozwoli wszystkim chętnym zobaczyć jak pracuje galeria od środka i z jakimi dylematami mierzą się screenerzy. Przy tej propozycji musiałem również wskazać zasady, wg których oceniamy zdjęcia.

Szkoda, że autor tematu i główny prowodyr całej sytuacji nie podjął wyzwania i nie sprawdził jak jest w realu.

Nazwa: Zrzut ekranu 2017-04-30 o 20.26.26.png
Wyświetleń: 951
Rozmiar: 108.9 KB


Pomimo tego do challenge przystąpiły dwie osoby biorące udział w dyskusji (za co z góry dziękuję). Totalnie dwa różne profile fotografów lotniczych. Marcin, który posiada bardzo wysoki % przyjęć zdjęć w naszej galerii, Aleksander, który niestety spotkał się z naszymi twardymi zasadami, które spowodowały dość niski wskaźnik przyjęć.
Dogadaliśmy więc termin uruchomienia profilu Junior Screenera, miejsce składowania zasad galerii itd.

Wyzwanie screeningowe rozpoczęli w sobotę koło 10 rano. Wraz z Aleksandrem i Marcinem konwersowaliśmy przy pomocy FB messenger i dogrywaliśmy wszelkie niewiadome. Przez pierwsze godziny nie było wielu ocen. Ewidentnie ilość informacji, jakie trzeba przyswoić była na tyle spora, że wymagała wyjaśnień.
Rozmawialiśmy o procedurze oceny i punktach, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Wśród nich były dane maszyny, lotniska, dane dotyczące zdjęcia (exifu) itd.

Czas leciał, a Panowie oceniali coraz więcej zdjeć. Aleksander finalnie kliknął 58 zdjęć, w tym 13 x zajął stanowisko brak zdania, 3x miał odmienne zdanie niż finalna decyzja.

Marcin kliknął 34 zdjęcia, z czego 8 zdjęć przyjętych do serwisu miało negatywną ocenę wg oceniającego.

Średnio, na każde ocenione przez w/w osoby zdjęcie, pojawiły się 4,2 oceny screenerów (szt).

Można również potwierdzić, że obaj Panowie w odmiennych ocenach byli bardziej srodzy niż dotychczasowi screenerzy.

Podsumowując:
Bardzo Wam dziękuję, za chęć udziału w tym wyzwaniu. Cieszę się również, że udało się nam osiągnąć zamierzony cel tj. pokazać, że nie ma lepszych i gorszych w naszej galerii. Pokazaliśmy również, że screenerzy są tak samo oceniani (kryteria) jak reszta świata. Nie ma specjalnych zasad dla grup spotterskich. Od zawsze wiadomo, że przywilej pierwszeństwa w kolejce mają:
 • Super Spotterzy,
 • lotnictwo.net.pl Elite Members
 • Screenerzy (ci ostatni za wkład w funkcjonowanie serwisu).

Teraz już dobrze wiecie, że druga strona medalu wygląda zupełnie inaczej.

Marcin napisał już swoją opinię. Aleksander drapnie coś po pojawieniu się tego odcinka blogu.

Nazwa: Zrzut ekranu 2017-04-30 o 20.06.02.png
Wyświetleń: 859
Rozmiar: 79.6 KB

Mój cel został osiągnięty. Udostępniliśmy coś co na codzień jest niedostępne. Uczestnicy wyzwania zobaczyli, że nie blefujemy.
Czy to zmieni zdanie innych?? Tego nie wiem. Ale to już nie jest istotne. Opinia Marcina i Aleksandra jest ważniejsza niż hejt kogoś, kto nie widział drugiej strony medalu.
Gabec, Drzemi, Pzlm28 and 21 others like this.

Umieść "Gniot, hejt i challenge jako druga strona medalu naszej galerii" do Facebook Umieść "Gniot, hejt i challenge jako druga strona medalu naszej galerii" do Digg Umieść "Gniot, hejt i challenge jako druga strona medalu naszej galerii" do del.icio.us Umieść "Gniot, hejt i challenge jako druga strona medalu naszej galerii" do StumbleUpon Umieść "Gniot, hejt i challenge jako druga strona medalu naszej galerii" do Google

Updated 01-05-2017 at 11:33 by meschiash

Kategorie
Techniczne

Komentarzy

 1. Awatar Gabec
  • |
  • permalink
  Wszystko wydaje się łatwe i proste do momentu gdy samemu się nie jest po drugiej stronie i nie musi podejmować decyzji o odrzuceniu zdjęcia czy posta. Swoją drogą świetny pomysł Tomek.
  meschiash, AllOver and frik like this.
 2. Awatar RafalBel
  • |
  • permalink
  Trzeba tą galerie poznać, żeby kolesiostwo wykluczyć. Ale skoro sie jest jakims frustratem, to juz nie wina screenerów. Płacz Bartek w husteczkę, a nie na facebboku.
 3. Awatar meschiash
  • |
  • permalink
  Cytat Zamieszczone przez Gabec
  Wszystko wydaje się łatwe i proste do momentu gdy samemu się nie jest po drugiej stronie i nie musi podejmować decyzji o odrzuceniu zdjęcia czy posta. Swoją drogą świetny pomysł Tomek.
  Dobrze wiesz Gabrielu, że robimy to z pasji. Setki tys. zł wsadzone w ten serwis i zero zysku. Taki bilans powoduje, że nieprawdziwe informacje najbardziej bolą. Pomysł niecodzienny, ale dający szansę na pokazanie prawdy.
  AllOver and Machoni like this.
 4. Awatar Michał Szafran
  • |
  • permalink
  Całe szczęście nigdy nie miałem aspiracji żeby bawić się w galerie. Wrzucam fotki u siebie i to ja decyduję która odpadnie a która zostanie.
  meschiash, Bangi and Wamo like this.