Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
Like Tree5Likes
 • 2 Post By waro
 • 1 Post By Misio
 • 2 Post By waro

Wątek: Niemieckie samoloty - myśliwce - bombowce - prototypy

 1. #1

  Dołączył
  Apr 2023

  Domyślnie Niemieckie samoloty - myśliwce - bombowce - prototypy


  Polecamy

  Witam, bardzo ciekawy temat. Post otwieram prototypem niemieckiego odrzutowca Focke-Wulf Ta 183. Troszkę historii na temat maszyny.

  Focke-Wulf Ta 183 - "Huckebein" był niemieckim turboodrzutowym myśliwcem przechwytującym zaprojektowanym przez III Rzeszę podczas II wojny światowej i częściowo zbudowanym. Prace nad myśliwcem rozpoczęły się pod koniec 1942 roku w fabrykach Focke-Wolf. Samolot został zaprojektowany przez projektanta Hansa Multhoppa pod nadzorem Kurta Tanka. Pierwszy wariant przewidywał instalację silnika Jumo 004 (Projekt I). W drugim wariancie planowano zainstalować mocniejszy silnik Heinkel-Hirth HeS 011, co wymagało niewielkiej modyfikacji części ogonowej samolotu (Projekt II). W lutym 1945 roku samolot wygrał konkurs myśliwski zorganizowany przez naczelne dowództwo Luftwaffe. Maszyna otrzymała nazwę Tank Ta 183. Luftwaffe zamówiła 16 maszyn produkcyjnych w modyfikacjach V1-V3. Pierwszy lot prototypu zaplanowano na maj-czerwiec 1945 r., a rozpoczęcie produkcji seryjnej na październik tego samego roku. W kwietniu 1945 r. wojska brytyjskie zajęły fabryki Focke-Wolf. Prace nad samolotem Ta 183 zostały wstrzymane i nigdy nie wznowione.
  Myśliwiec odrzutowy Ta 183 nigdy nie został ukończony i nigdy nie wzbił się w powietrze. Po zdobyciu Berlina wiosną 1945 r. radzieckie wojsko znalazło w budynku niemieckiego Ministerstwa Lotnictwa kompletny zestaw rysunków Ta 183 i informacje na temat testowania skrzydła samolotu. Dwa lata później, w odstępie kilku tygodni, w ZSRR i Stanach Zjednoczonych pojawiły się myśliwce odrzutowe MiG-15 i F-86 Sabre, konstrukcyjnie podobne do Ta 183.
  jarekch and 12wit like this.

 2. #2

  Dołączył
  Sep 2022

  Domyślnie

  Treść wpisu sugeruje, że na podstawie przejętych planów Ta-183 powstały amerykańskie myśliwce odrzutowe. To jest ukryte przypisywanie autokracjom roli w postępie ludzkości, co jest bzdurą. Ma to wzniecić uczucia nacjonalistyczne w młodych czytelnikach przez przekonanie, że obecne wyizolowanie Polski doprowadzi ją do rozwoju. Brytyjczycy już w 1943 roku oblatali samolot Gloster Meteor, Amerykanie rok później swojego Shooting Star. Ta-183 nawet nie oderwał się od ziemi.
  telewizoor likes this.

 3. #3

  Dołączył
  Apr 2023

  Domyślnie


  Polecamy

  Focke-Wulf Super Lorin był niemieckim projektem odrzutowego samolotu przechwytującego. Zaprojektowany pod koniec II wojny światowej przez inżyniera Heinza von Halena, projekt pozostał niezrealizowany przed kapitulacją nazistowskich Niemiec. Focke-Wulf Super Lorin nie miał oznaczenia RLM.
  Niewiele wiadomo o tym projekcie, poza tym, że został opracowany w tym samym czasie co Focke-Wulf Ta 283. Bazował na samolocie Focke-Wulf Ta 183, z tymi samymi nisko pochylonymi skrzydłami pod kątem 45° zamontowanymi w środkowej części kadłuba. Samolot miał mieć rozpiętość skrzydeł 7,6 m i długość 11,6 m. Do startu miał być napędzany silnikiem rakietowym, a do lotu - dwoma silnikami Lorin umieszczonymi na końcach ostro wygiętych płatów ogonowych. Uzbrojenie miały stanowić dwa działka MK 108 o kalibrze 30 mm (1,18 cala)
  witek_s and 12wit like this.

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •