Stosunki międzyludzkie miały i mają wpływ na podejmowane decyzje w każdym zakątku świata.
W Związku Radzieckim podobno projekty dostosowywano do brutalnej rzeczywistości. W USA podejście było często odwrotne- starano się zmienić rzeczywistość na miarę nowej techniki. Liczył się końcowy efekt- skuteczność danego typu uzbrojenia, osiągnięcie zamierzonych celów. Często jednak Rosjanie też przekombinowywali swe projekty: np. automaty ładowania w czołgach, podwozie główne samolotu MiG-23, wloty powietrza w MiGu-29. Takich przykładów jest zaskakująco sporo.
Myślę, że skład sprzętu bojowego zależy nie tyle od warunków geograficznych co od potencjału przeciwnika. Regułą jest, że najlepszy sprzęt trzyma się przy granicy z potencjalnie najniebezpieczniejszym sąsiadem.
Jestem ciekaw co powiesz na zaangażowanie przez Rosję śmigłowców Mi-24 w Syrii, czyżby samoloty nie wystarczały? Pewnie odpowiesz, że (wg Ciebie) są tam sprzyjające ku temu warunki terenowe i mniejsze nasycenie bronią przeciwlotniczą niż w przypadku ewentualnego konfliktu w Europie? Co ciekawe z tego co zauważyłem część śmigłowców nie ma zainstalowanych promienników podczerwieni/mikrofalowych.
No właśnie, tylko z definicji.
Nie oczekuj od kraju wielkości Polski, że będzie w miarę samodzielnie produkowała wszystkie typy uzbrojenia jak Rosja czy USA. Po okresie "naszej smuty" zaczynamy też powoli uczyć się jak przeprowadzać przetargi i wzmacniać własny potencjał, choć ciągle notujemy liczne potknięcia i to smuci. Nasza rzeczywistość po 1989 roku jest znacznie bardziej złożona niż rosyjska. Politycy, urzędnicy i wojskowi jak widać potrzebują sporo czasu aby odnaleźć się w nowych realiach. Do tego dochodzą przepisy Unii Europejskiej.
Chciałbym znać źródło twojej rzetelnej wiedzy o AH-64, oprócz branżowej literatury i internetu?
Po to są "fora" internetowe, są miejscem do wymiany poglądów i poszerzania wiedzy, nawet jeżeli czasem wykracza to poza omawiany temat. Szkoda, że dla niektórych "forum" to miejsce nie po to by podzielić się swoją wiedzą ale pokazać swoją wyższość, rzeczywistą lub urojoną.
Zakładki