Dzięki![]()
Witam,
Kilka nurtujących mnie pytań odnośnie srebrnej promocji i statusu FT:
* Od kilku miesięcy do srebrnej promocji zaliczają się loty krajowe w PROMOLOCIE i tutaj moje pytanie: czy mogę wykupić lot na trasie WAW-KRK i KRK-WAW tego samego dnia ?
* Jak rozumieć, że FT może mieć +20 kg więcej bagażu ... tzn. że mogę mieć do 40 kg w jednej walizce czy muszą być koniecznie 2 x 20 kg ?
* Karta zapewnia odprawę przy stanowiskach business, czy dotyczy to także kontroli bezpieczeństwa dla business ?
* Karta zapewnia wstęp do saloników business nawet w sytuacji gdy podróżuję liniami innymi niż *A ?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Możesz. Znam osoby które w ciągu dnia zrobiły nawet 4 krajówki z LO.
Łącznie 40kg, ale 1 walizka nie może przekraczać 32kg. Czyli możesz mieć np. 2 sztuki, jedna 30kg druga 10kg.
Tak. W Warszawie nawet jak wejdziesz do normalnej kolejki to obsługa zauważa dopisek FTL na karcie i sama kieruje do kolejki business.
Nie, tylko *A.
Nieprawda. Lufthansa ma swój salonik na JFK.
Wyszukiwarki saloników na stronach LH i M&M czasem wariują, ale pokazują też dostępność dla FTL w IAD, Huston, Detroit i Dallas
LOT podaje dla FTL i karty pokładowej LO możliwy wstęp na JFK, EWR (salonik Virgin) i ORD.
W ogóle zauważyłem, że strona LO podaje znacznie większą dostępność saloników z kartą pokładową LO, niż z kartą pokładową LH.
Zasadniczo to poza hubami zintegrowanych linii trzeba mieć te zaproszenia, z samą kartą nie wpuszczą i testowałem to przez poprzednie 2 lata. Dlatego też trzeba się odprawiać przy stanowisku biznes (zamiast economy czy online) i ewentualnie dopytać. Mi czasami dawali, a czasami nie, teraz mam SEN i wszędzie wpuszczają ;-)
Mam pytania dotyczące karty kredytowej Citibank-LOT.
Czy opłaca się w to wchodzić?
Jakie są mniej więcej realne koszty tej przyjemności?
Jakie są minusy lub ewentualne ukryte kruczki (na co uważać)?
Zastanawiam się nad jakąkolwiek kartą kredytową i może warto to połączyć ze zbieraniem mil...
Jeśli umiesz korzystać z karty kredytowej to pewnie że się opłaca. Niestety 80% naszego narodu nie wie jak działa KK i nie potrafi z niej umiejętnie korzystać.
Zerowe. Pierwszy rok użytkowania karty jest za darmo a później dzwonisz i prosisz o darmowość pod warunkiem wykonania jakiegoś ustalonego obrotu na karcie. Kiedyś też działało słowo 'rezygnacja' - wtedy natychmiast dzwonili z propozycją zniesienia opłat.
Tą kartą najlepiej płacić tylko w złotówkach, ponieważ Citi ma najgorsze na rynku przeliczniki walut - po prostu kantują na tym nieziemsko. Przykładowo płacisz w strefie Euro, taki Polbank policzy Ci 1€ za 3,95 a Citi 4,10 czyli różnica dosyć spora.
Możesz dokładniej rozwinąć ten wątek? Jak mniej więcej korzystać z karty kredytowej, żeby było to opłacalne? Rozumiem, że wypłaty z bankomatów odpadają. W terminie trzeba kartę spłacać, bo domyślam się, że przy przekroczeniu odsetki są zabójcze...
Jak (czym) zatem najlepiej płacić za granicą?
Jak korzystac. Kupowac co sie da i komu sie da i splacac w terminie. Masz wtedy czas od zakupu do spłaty karty, w którym prawdziwe pieniądze możesz trzymac na lokacie. Wiec zyskujesz.
Przy karcie Citi mozesz zrezygnowac z wszystkich dodatkowych oplat.
Za granicą korzystaj z innej karty, lepiej z ubezpieczeniami.
Mi ktoś zrabował 100zł z karty którą płaciłem niemal wyłącznie w obcych walutach i niemal wyłącznie online. Fizycznie tylko w US i właśnie w US ktoś najpierw zrobił wpłatę 1usd na jakiś fundusz biednych dzieci (niech im będzie), a potem kupił coś na e-buy'u.
Kasę mi oddali.
To już poczytaj na stronach/forach bankowych, bo to dosyć szeroki temar. To forum jest lotnicze.
jak korzystać z karty kredytowej - Szukaj w Google
Albo kartą do konta walutowego, albo kartami Polbanku (nie znajdziesz wśród polskich kart innej z lepszymi kursami dla transakcji kartowych).
@MaGw: na pewno KK Citi ma kilka istonych zalet; poza milami za płatności masz nieograniczoną ważność zebranych mil (co jest istotne, gdy jesteś klientem bezstatusowym *A), średnio raz, dwa razy w roku dodatkowe promocje związane z M&M (większa ilość mil itp.). Do tego masz niezły pakiet bezpieczeństwa , który za niewielka opłatą (6,5 zł/m-c; bank z reguły nie pobiera tej opłaty jak przed wystawieniem wyciągu spłacasz całośc zadłużenia) daje Ci dodatkowe zabzpieczenie na wypadek opóźnienia/odwołania lotu, bagażu itp. (pod warunkiem, że m.in. bilet zakupiłeś przy użyciu tej KK)- sprawdziłem w praktyce: ubezpieczenie to na prawdę jest fajną sprawą! W ciągu tygodnia od zgłoszenia dostałem przelew. Jeśli załozysz sobie konto osobiste w Citi, mozesz do niego podpiąć rachunki walutowe i płacić zagranicą kartą debetową, którą przepinasz w zależności od potrzeb do konta złotówkowego, euro, dolarowego itp.
W LO pojawiły się dziś w ramach taryfy First Minute klasy rezerwacyjne U (eko) i P (biznes). Czy ktoś się orietnuje, jak będzie wyglądała kwestia naliczania mil za nie, gdyż - przynajmniej jak na rzie - nie figurują w tabeli M&M.
Figurują, figurują.
Miles & More - Polskie Linie Lotnicze LOT: Mile za przelot
"Za bilety w klasach P oraz U, także nie ma możliwości gromadzenia mil."
A to już pojawiło się, w ciągu dnia tego nie widzialem. No tak... co do eco rozumiem, ale już z biznesem (nawet saver czy promo) nie powinno być tak, że nie ma żadnych mil. Miejmy nadzieję, że po jakimś czasie jak przekonfigurują system naliczania mil zmieni się to, jak było w przypadku promolotowskiej O.
Zakładki